Scholarships and Educational Programmes Fair

Stipendije.info
Homepage > Higher Education and Scholarships Fair > On-line Fair > Agencija za mobilnost i programe EU

Agencija za mobilnost i programe EU

Agencija za mobilnost i programe EU

Brojne mogućnosti kroz europske programe za mobilnost u području obrazovanja, znanosti i mladih

Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) u Hrvatskoj provodi, informira i savjetuje o programima Europske unije i drugim međunarodnim programima u području obrazovanja i osposobljavanja, znanosti te područja mladih u svrhu unapređivanja kvalitete tih sustava i njihove internacionalizacije.

Erasmus+ jedan je od najuspješnijih programa Europske unije i najveći program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Program nudi razne mogućnosti mobilnosti za pojedince, među ostalim provođenje razdoblja studija u inozemstvu, obavljanje stručne prakse u inozemstvu, stručna usavršavanja i osposobljavanja, volontiranje i razmjene mladih. Erasmus+ provodi se od 2014. do kraja 2020., a u tom je sedmogodišnjem razdoblju korisnicima omogućio 14,7 milijardi eura za provođenje projekata.

Iskustva sudionika programa Erasmus+, kao i njegovih prethodnika, najbolji su prikaz mogućnosti koje pruža taj program. Vlastito osnaživanje, istraživanje novih zemalja i upoznavanje drugih kultura te stjecanje vrijednih znanja i mogućnosti za akademski razvoj i poslovnu karijeru samo su dio palete pozitivnih iskustava ljudi čije priče nadahnjuju te potiču i druge da se odvaže na sudjelovanje u programu Erasmus+.

Europske snage solidarnosti program je Europske unije za razdoblje od 2018. do 2020., kojim se stvaraju mogućnosti za mlade da volontiraju ili rade na projektima u svojim zemljama ili u inozemstvu. Riječ je o projektima koji su od koristi zajednicama i građanima diljem Europe. Mladi kroz program imaju priliku graditi (svoje) zajednice, pružati podršku ranjivim osobama i skupinama građana te odgovarati na aktualne društvene izazove. Europske snage solidarnosti nadovezuju se na volontersku komponentu programa Erasmus+ Europsku volontersku službu, koju je novi program zamijenio i nadogradio dodatnim financiranjem volonterskih projekata te novim mogućnostima za provedbu stažiranja, zaposlenja i projekata solidarnosti.

Od 2014. do 2020. godine hrvatski korisnici programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti raspolagali su s više od 1,17 milijardi kuna bespovratnih sredstava. S pomoću ovih smo programa od 2014. do kraja 2019. godine u Republici Hrvatskoj financirali 2248 projekata na dobrobit gotovo 47.000 hrvatskih građana, 900 organizacija i 741 domaćeg i stranog volontera.

Programi stipendiranja dostupni su i u sklopu Bilateralnog programa akademske mobilnosti. Stipendije se dodjeljuju temeljem javnih natječaja za razdoblje studija ili cjelokupni studij, postdoktorski ili istraživački boravak, ljetne jezične tečajeve ili semestar učenja hrvatskog jezika za strane studente. Natječaj za svaku pojedinu stipendiju objavljuje se na stranicama Agencije za mobilnost i programe Europske unije te Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Srednjoeuropski program razmjene za sveučilišne studije (CEEPUS) regionalni je program akademske mobilnosti. Zemlje potpisnice ugovora CEEPUS svake godine određuju kvotu raspoloživih jednomjesečnih stipendija kao i iznose za različite kategorije stipendista te njihova ostala prava (besplatan smještaj, subvencionirana prehrana, zdravstveno osiguranje).

U okviru programa Fulbright dodjeljuju se stipendije u preddoktorskoj i postdoktorskoj kategoriji za studijske boravke u SAD-u te u kategoriji "Hubert H. Humphrey" za stručno-znanstveni boravak u SAD-u. Natječaj za dodjelu stipendija za istraživanje i usavršavanje na sveučilištima u SAD-u objavljuje se svake godine početkom ožujka i otvoren je do početka svibnja. Više informacija o mogućnostima koje se nude hrvatskim državljanima u sklopu Fulbrightova programa mogu se pronaći na mrežnim stranicama svih triju tijela koja su odgovorna za provedbu natječaja, a to su Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u RH, Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH i Agencija za mobilnost i programe Europske unije.

U području znanosti Agencija je aktivna u provedbi programa Obzor 2020., najvećeg programa Europske unije za istraživanje i inovacije. Većina nacionalnih osoba za kontakt, koje informiraju i savjetuju o tematskim područjima programa, djeluje u okviru Agencije. U Agenciji djeluje i Euraxess uslužni centar koji pomaže stranim istraživačima i znanstvenicima prilikom dolaska u Hrvatsku na rad na znanstvenim projektima.

Mreža Eurydice europska je mreža namijenjena razmjeni i pružanju relevantnih podataka o obrazovnim sustavima i politikama u 38 zemalja, čime daje podršku europskoj suradnji u području cjeloživotnog učenja i obrazovanja. Eurydice obrađuje teme u rasponu od ustroja i glavnih značajki nacionalnih obrazovnih sustava, poput školskih i akademskih kalendara, plaća školskih nastavnika i ravnatelja, trajanja obrazovanja prema zemljama i obrazovnim razinama, školarina i potpore u visokom obrazovanju do proračuna za obrazovanje. Objavljuje informacije o obrazovnim sustavima i politikama, opise nacionalnih obrazovnih sustava, tematske komparativne studije, pokazatelje i drugu statistiku u području obrazovanja.

Kontakt informacije.

 

 

Learn everything about scholarships in one place!

© Institute for the Development of Education, 2024.