Homepage > Scholarships > First-hand experience > University of Technology of Compiègne - Tea Rukavina

Stipendisti

University of Technology of Compiègne - Tea Rukavina

Ime i prezime: Tea Rukavina
Naziv stipendije: Stipendija Vlade Francuske Republike
Akademska godina: 2015./16.
Mjesto studiranja: Francuska, Compiègne
Institucija / sveučilište: Université de Technologie de Compiégne – Sorbonne
Odsjek: Laboratoire Roberval de Mécanique
Program studiranja: Mehanika

Tea Rukavina (28 godina)

Završila sam preddiplomski studij na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i diplomski studij na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Moj mentor iz Hrvatske predložio je suradnju s profesorom iz Francuske, s UTC-a, koji se bavi temama vezanim uz moj doktorat.

Studiranje u inozemstvu pomoglo mi je da se izgradim kao osoba jer sam se morala sama snaći u stranoj zemlji gdje je dosta stvari radi drugačije nego što sam navikla u Hrvatskoj. Također, postala sam otvorenija za komunikaciju s drugima i tolerantnija prema ljudima koji ne razmišljaju isto kao ja. Razvila sam i samopouzdanje u korištenju stranih jezika.

E-mail adresa: tea.rukavina@uniri.hr

Iskustvo prijavnog procesa

Natječaj za stipendije francuske Vlade otvara se u ožujku, rok predaje prijave je sredinom travnja, a rezultati se objavljuju u svibnju / lipnju. Od dokumenata treba popuniti nekoliko obrazaca (jedan na hrvatskom i jedan na francuskom) te pripremiti CV, motivacijsko pismo, plan rada i prihvatno pismo francuskog sveučilišta.

Također, prilaže se diploma s prijepisom ocjena i domovnica. Sva dokumentacija mora se pripremiti u dva primjerka, jedan na francuskom ili engleskom jeziku koji se šalje Veleposlanstvu Francuske Republike, i jedan na hrvatskom ili engleskom jeziku koji se šalje Agenciji za mobilnost i programe EU. Nakon što komisija pregleda pristigle prijave, organizira se intervju s najboljim kandidatima. Intervju je na engleskom ili francuskom jeziku i odvija se pred komisijom od desetak članova. Kandidat se na početku mora predstaviti i obrazložiti svoj izbor studija u Francuskoj, a nakon toga slijede detaljna pitanja vezana uz CV, motivacijsko pismo i plan rada. Prijavni proces je prilično zahtjevan jer treba pripremiti velik broj dokumenata, ali sve se to da napraviti ako se krene na vrijeme.

Akademsko iskustvo

Doktorski studij na Université de Technologie de Compiègne obično traje tri godine i organiziran je tako da student mora sakupiti minimalno 20 ECTS bodova slušanjem predmeta i polaganjem ispita, a ostale ECTS-ove prikuplja istraživačkim radom, odlaskom na konferencije i sl. Većina ponuđenih predmeta održava se na francuskom jeziku, što može predstavljati problem za strane studente, ali postoji i dio predmeta koji se održava na engleskom. Kako je UTC dio Sorbonne, postoji mogućnost pohađanja predavanja na ostalim sastavnicama Sveučilišta.

Prilikom mog dolaska u Francusku sklopljen je ugovor o dvojnom doktoratu između Sveučilišta u Rijeci i UTC-a, što znači da ću završetkom studija dobiti diplomu obje institucije, uz izvršavanje svih propisani obaveza i u Hrvatskoj i u Francuskoj. To podrazumijeva i da imam dva mentora uz pomoć kojih provodim svoje istraživanje. Tema mog doktorata vezana je uz modeliranje heterogenih kompozitnih materijala, kao što je npr. beton ojačan čeličnim vlaknima. Modeliranje se provodi na više razina, od mikro-strukture materijala do razine konstrukcije. Potencijalna primjena leži u detektiranju pukotina i procjeni stanja konstrukcija.

Za razliku od Hrvatske, u Francuskoj većina doktoranada nema obavezu sudjelovanja u nastavi. Također, puno je manje predmeta koje treba odslušati i studente se od samoga početka usmjerava na temu kojom će se baviti. Sve relevantne baze časopisa su dostupne, što olakšava pretraživanje literature i istraživački rad.

Sve to omogućava brži i efikasniji završetak studija. Posebno mi se svidjelo to što je u Francuskoj velik broj doktorata u inženjerskom području direktno vezan za industriju. UTC stavlja naglasak na inovaciju i tehnološki razvitak, pa time potiče kod svojih studenata stjecanje prenosivih vještina koje omogućuju brzo snalaženje u poslovnom okruženju, a ne samo u akademskoj zajednici.

Osobno iskustvo

Cjelokupno iskustvo studija u Francuskoj je odlično, pogotovo što se tiče upoznavanja novih ljudi i sklapanja prijateljstava. Na UTC-u ima puno međunarodnih studenata iz drugih europskih zemalja te iz Kine, Vijetnama, Sjeverne Afrike i Južne Amerike. To otvara prostor za razmjenu kulturnih iskustava što se tiče običaja, hrane, jezika itd. Francuska administracija je prilično spora, ali se na kraju uvijek sve riješi. Otkako je Hrvatska ušla u Europsku Uniju, puno je manje papirologije koju treba obaviti. Na primjer, zdravstveno osiguranje je riješeno preko naše Europske zdravstvene iskaznice, nije više potrebna dozvola o boravku i sl.

Način života u Francuskoj prilagođen je čovjeku, pa tako imaju jedan od najkraćih radnih tjedana u Europi (35sati). No, često se ostaje na poslu puno dulje i meni osobno to ne pada teško kada je okruženje pozitivno i motivirajuće. Na UTC-u postoji sportska udruga i za godišnju članarinu od 30 eura studenti mogu sudjelovati u svim sportskim aktivnostima (timski sportovi, borilačke vještine, aerobik, joga, veslanje,...).

Kako sam se u Hrvatskoj bavila odbojkom, uključila sam se u ekipu s kojom nastupam na francuskom sveučilišnom prvenstvu. Također, u Compiègneu postoji velika šuma s uređenim stazama za šetnju, trčanje i biciklizam. U blizini ima i manjih mjesta koje vrijedi razgledati i degustirati lokalnu hranu. U sklopu doktorskog studija upisala sam i intenzivni tečaj francuskog što mi je, uz čitanje knjiga i gledanje francuskih filmova, omogućilo da u godinu dana naučim dovoljno za snalaženje i komunikaciju. Francuzi baš i nisu oduševljeni kada moraju pričati engleski pa i to čovjeka prisili da poradi na svom francuskom. :)

Financijsko iskustvo

Stipendija za doktorsku razinu iznosi oko 760 eura mjesečno, što je meni bilo sasvim dovoljno za pokrivanje troškova smještaja, hrane i ostalih aktivnosti. Naravno, to sve ovisi gdje student boravi jer se troškovi znatno razlikuju od mjesta do mjesta. Compiègne je na idealnoj poziciji kako bi se vodio miran život bez puno stresa, a Pariz je uvijek blizu (oko 40min vlakom) ako čovjek zaželi više događanja i aktivnosti. Studenti mogu dobiti razne popuste za vlakove, a većina muzeja u Parizu je besplatna ako imate manje od 26 godina. Javni prijevoz u Compiègneu je besplatan za sve.

Stipendija Francuske Vlade omogućila mi je da na najbolji mogući način iskoristim svoj boravak u Francuskoj, bez da brinem o troškovima. U sklopu stipendije dobila sam i financijska sredstva za kupnju novog prijenosnog računala. Stipendija također pokriva troškove dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Smještaj (ako je bio pokriven stipendijom)

U Compiègneu postoji nekoliko studentskih domova, koji nisu jako skupi za francuske pojmove (250 - 350 eura mjesečno), a može se naći i privatni smještaj, soba ili stan, ali tada i troškovi rastu. Ja sam živjela u sobi u studentskom domu koja je bila mala, ali funkcionalna. Cijeli dom je nedavno renoviran, opremljen je kuhinjom na svakom katu i praonicom rublja. Dom je na dobroj poziciji, udaljen oko 10 min pješke od centra grada i oko 10 min autobusom od laboratorija.

U sklopu istraživačkog centra nalazi se nekoliko studentskih restorana koji imaju prihvatljive cijene i solidnu hranu (cijena ručka je oko 3,50 eura). Na UTC-u postoji nekoliko studentskih udruga koje organiziraju razne manifestacije i druženja, tako da je studentski život prilično aktivan. Također, Campus France organizira druženja i izlete za svoje stipendiste.

Savjet

Smatram da studiranje u Francuskoj daje dodanu vrijednost mom doktoratu jer mi omogućuje suradnju s međunarodnim stručnjacima i razmjenu mišljenja s kolegama iz znanstvenog područja kojim se bavim. Mislim da će mi ovakvo iskustvo pomoći u zapošljavanju nakon završetka doktorskog studija jer mi otvara nove mogućnosti razvoja karijere koje nisam imala u vidu prije dolaska u Francusku.

Iskoristite priliku, nećete požaliti!


 

 

Visit www.ceu.hu